Vědecký oběžník 12/24 - Koncoroční shrnutí
Shrnutí nejzajímavějších studií konce roku spolu s přáním toho nejlepšího do roku nového.
Vážení a milí čtenáři,
konec roku se v naší domácnosti nese v duchu zpomalení a tak jsem si dovolila nenořit se toliko do bádání nad studiemi, ale spíše jsem zabořila nos do pohádkové, beletristické a místy až brakové literatury. V mezičase jsem vám vylovila to nejzajímavější, co na mne vykouklo v prosinci z vědeckých novin, ale tradiční velkou rešerši dnes nepřináším. Informací jsme si letos užili až až, tak si dopřejme trochu toho informačního detoxu – pro zdraví je to jednou za čas to nejlepší, co můžeme udělat.
Ať už závěr roku trávíte jakkoli, přeji vám, abyste se do nového roku probudili se všemi prsty, v objetí své drahé polovičky nebo alespoň hezky vyhřáté peřiny (a nikoli záchodové mísy), šťastní (že jste rok 2024 přežili) a plni chuti do života. Dovolím si zde citovat závěr jedné mé oblíbené divadelní hry. A s tím vám přeji mnoho úspěchů a radosti v roce 2025.
Tak končí (aspoň doufám) naše komedie. Zlo prohrává a dobro žije. Vám, paní, vidím, se slza v oku blyští, že chodí to tak pouze na jevišti. V životě našem opáčně to bývá – tam dobrák úpí, vrch má duše křivá.
Jak ale říkám na každičké štaci – svět bude lepší, dáme-li si práci. Je marné vzlykat, modliti se Zdrávas, vše záleží jen na vás, na nás, a hlavně teda na vás…
~ Záskok, Divadlo Járy Cimrmana
Těším se v lednu na přečtenou a děkuji, že má psaní čtete.
Vaše Bára
Střípky poznámek
😱 Znáte průpovídku “To, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mně nejdou!”? Narazila jsem na ni před mnoha a mnoha lety a od té doby se stabilně usídlila v mém slovníku (obzvláště ráda ji používám při komunikaci s účetní). Příčinami paranoidního chování se zabývali vědci na Yaleově univerzitě a kupodivu je dali do souvislosti s problémy se zrakem. Z jejich výzkumu zatím nevykrystalizoval konkrétní terapeutický přístup, nicméně se autoři studie zamýšlejí nad tím, zda se například schizofrenie a jí podobné psychické poruchy nerozvíjí díky chybám ve vizuálním vnímání světa. Hodlají se blíže podívat na to, zda by se dal vyvinout oční test využitelný pro screening a stanovení míry rizika vzniku psychózy u lidí.
*
📹 S paranoiou se pojí i další studie, která mi přišla nedávno do ruky. Pojednává o reakcích lidí na vědomí toho, že jsou sledováni. Suma sumárum – nelíbí se jim to a má to vliv na jejich chování. Mění se způsob, jakým lidský mozek zpracovává informace. Sledují-li nás kamery, mimovolně se dostáváme do zvýšené ostražitosti a rychleji detekujeme potenciální hrozby v našem okolí. A to i přesto, že vědomě účastníci studie uváděli jen nepatrné obavy z toho, že jsou sledováni. S tímto citlivějším vnímáním obličejů a sledováním okolí se setkáváme u různých psychóz, včetně zmiňované paranoi. Autoři studie vyslovili obavu nad škodlivostí všudypřítomných kamerových systémů a sledování našich existencí internetovým Velkým bratrem na naše psychické zdraví a chtějí se zabývat touto problematikou více do hloubky.
*
⏰ Trpělivost růže přináší. Kdo si počká, ten se dočká. A tak dále. O trpělivosti a jejích nesporných výhodách existuje celá šňůra rčení a citátů. Ale málokoho zřejmě nepadne, že spíše než ctnost je to prostě a jednoduše záchovný mechanismus vyrovnání se s nastalou situací. Regulace emocí, která nám pomáhá vyrovnat se s frustrací plynoucí z nenadálého či nespravedlivého zdržení (od nečekané dopravní zácpy po nekonečnou pracovní schůzku). Míra netrpělivosti roste, pokud nám jde o hodně (např. za pět minut zavírá družina a družinářka je reinkarnací bachaře Serjoži ze Sibiře), čekání je opravdu nepříjemné (stojíte v šatičkách uprostřed podnapilých fotbalových fanoušků a pepřák zůstal doma v druhé kabelce) nebo když za zdržení může konkrétní osoba (když on se pan šéf tak strašně rád poslouchá…). Testování na lidech ukázalo, že se sice při řešení frustrujících zdržení cítí netrpěliví všichni, ale ne všichni stejně. Účastníci studie, kteří byli emočně stabilnější, byli empatičtější a působili na okolí příjemnějším dojmem lépe zvládali seberegulaci a ukočírovali netrpělivost do trpělivějších vod. Mezi zvládání podobných vypjatých situací patří například praxe hlubokého dýchání či snaha vidět pozitivní stránku vzniklé situace, nicméně vědci nadále bádají a snaží se identifikovat další cesty, jak pomoci lidem zvládat stresové situace a stát se trpělivějšími.
*
🪑 Politika nám kecá i do výběru čokošky. Nevěříte? Je tomu tak! Byť sebeneutrálnější výrobek, jakmile je spojen s lidmi s pro nás nevhodnými politickými názory, dáváme od něj ruce pryč. O to rychleji, pokud nás u daného výrobku někdo vidí. Dovolím si zde neudělat žádný politický vtípek – studie říkají, že by to nemuselo dopadnout dobře. (Už vás je přes 700, přece si pod sebou nepodřežu větev, no ne?)
*
💧 Co voda? Pijete? Pijte. Podle všeho je dostatečné pití vody nápomocné při hubnutí, prevenci migrén či ledvinových kamenů, kontrole cukrovky a hladiny glukózy v krvi, nízkém tlaku či infekcích močových cest. Zas to ale moc nepřehánějte, rybník vypít nemusíte. Osm šálků stačí, drahoušku.
PS: stojí za to se porozhlédnout po kvalitním filtru na vodu. Pitná voda očividně obsahuje i ne zrovna přátelské látky – ačkoli je vědci ještě plně neusvědčili z toxických zločinů. Jak se říká, cesta do Pekla bývá dlážděna dobrými úmysly. V případě přidávání látek udržujících pitnou vodu bez bakteriálních osadníků to jak se zdá platí dvojnásob.
*
💸 Do diskuze “Hotovost versus digitální platby” nám přibyla další studie hrající ve prospěch hotovosti a nabádající k tomu, aby ji lidé nepřestávali používat. Po bok autorů různých dystopických románů (mávám Margaret!) se postupně přidávají vědci z různých koutů světa, kteří poukazují na hluboký psychologický význam fyzické hotovosti. Digitální platby nám zkreslují povědomí o našich výdajích, vedou mnohdy k nesmyslným impulzivním nákupům (nota bene, když nám na naši emocionální strunu hrají propracované marketingové kampaně vycházející z nejnovějších poznatků neurobehaviorálních studií, takže nám vlastně ani nedávají na výběr, protože obcházejí naši svobodnou vůli a jdou přes nevědomé vzorce chování) a při výpadku virtuálních systémů je člověk bez hotovosti člověkem bez prostředků, protože je má na virtuálním účtě. V porovnání s bezhotovostní platbou je loučení se s fyzickou hotovostí spojeno s výraznějšími pocity ztráty a více si promýšlíme to, jak se svými penězi (a životem) nakládáme.
*
🍝 Nejtenčí špagety na světě jsou asi 200x tenčí než lidský vlas. Akorát nebyly vytvořeny pro konzumaci, nýbrž pro použití v medicíně a průmyslu. Zní to divně, že? Tak si to pojďme narovnat. Poslední léta se svět techniky zaměřuje mimojiné na výrobu extrémně tenkých nanovláken a nanovlákna vyrobená z mouky mají prý potenciál např. pro výrobu obvazového materiálu (díky své poréznosti pomáhají tyto obvazy urychlovat hojení ran). Vědci zkoumají další možnosti využití těchto nanošpaget včetně jejich schopnosti rozpadat se v těle, interagovat s buňkami a možnosti vyrábět je ve větším množství. Na talíř je ale asi nedostanete – rozvařily by se už při pohledu na vroucí vodu.
*
🔬 Ve Finsku si vzali vědci pod drobnohled teorii spojující nízkou hladinu vitaminu D v krvi s vyšším rizikem rozvoje diabetu 2. typu. V rámci šesti let bádání došli k závěru, že u lidí s prediabetem má užívání vyšších dávek vitaminu D než je doporučená denní dávka smysl a skutečně dochází ke snížení rizika vzniku diabetu 2. typu. Toto se ovšem nepotvrdilo u lidí bez prediabetu a s normální hladinou vitaminu D v krvi. Zda má vyšší příjem vitaminu D u lidí bez prediabetu, ale s nízkou hladinou tohoto vitaminu v krvi, nějaký vliv na riziko vzniku diabetu se zatím neví, bádání pokračují dále.
*
🧫 Jedním z dopadů chronického únavového syndromu je podle nejnovějších vědeckých výsledků vyčerpání skupiny imunitních buněk starající se o přímé zabíjení patogenů. K podobnému stavu dochází např. i u některých onkologických pacientů, u nichž je zevrubně prozkoumán. Autoři studie pídící se po léčbě chronické únavy se nyní zaměřili na možnosti využití léků užívaných během protinádorových terapií. Je ovšem otázkou, zda navrácení vyčerpaných imunitních buněk do radostné aktivity pacientům trpícím chronickou únavou pomůže či nikoli.
*
💊 Světlo světa spatřila vědecká studie zkoumající zdravotní dopady sedmi různých hormonálních léčebných postupů užívaných pro řešení příznaků provázejících menopauzu. Jedná se dosud o největší studii na toto téma a výsledky poněkud nepřekvapivě říkají, že se rizika liší v závislosti na léčbě. Nicméně riziko infarktu, mrtvice, krevních sraženin včetně hluboké žilní trombózy, se pojí s řadou zkoumaných léků. Jeden z nich např. v USA aninebyl schválen k použití a vědci na základě výsledků této studie doufají, že bude v brzku stažen z léčebné praxe i v Evropě. Na druhou stranu alternativní postupy jako je třeba použití hormonálních náplastí se pojí s mnohem menšími riziky kardiovaskulárních problémů. Autoři studie se nyní zabývají vývojem přístupů, které by pomohly zjistit u žen riziko konkrétních onemocnění spojených s hormonální léčbou při menopauze.
*
🦴 Používání kostních štěpů je ošemetná záležitost spojená s řadou problémů od nedostatečných zdrojů, infekcí až po problémy spojené s etikou. Svítá nám ale na lepší časy, protože světlo světa spatřil materiál, který svým charakterem napodobuje porézní strukturu a chemické složení kosti, dokonale splývá s lidskou kostí, urychluje hojení a není nijak extra drahý. Teď už jen zbývá najít někoho, kdo se ujme zavedení této nové technologie do praxe. Držme pěsti ať je to co nejdříve.
Zde končí mé vyprávění, těším se příště na přečtení.
Mějte se krásně a nikdy se nepřestávejte ptát!
Krásný večer vám přeje
Bára Belandy Dvořáková
Kde ještě najdete moje písmenka či osobu a s čím vám mohu pomoci?
🔬 Konzultuji, učím a přednáším o tajích našeho imunitního systému. Pro zájemce o proniknutí do záhad vývoje dětského imunitního systému jsem sepsala knihu Dítě pod Lupou.
📚 Nakladatelství Lelkárna – spolutvořím maličké nakladatelství pro malé velké spisovatele.
🧭 Kreativní léčebna – pomáhám tvůrcům vymotat se ze slepých uliček a najít zpět cestu do kreativity, narovnávám složitosti v textech a pomáhám s obsahovým psaním.
📰 Tvůrcovské noviny a Tvůrcovské rádio – pomáhám tvořit každoměsíční povídání o životech tvořivých duší, jejich díle a lásce k němu.
🦦 Nadační fond Tišina a Creació – spolutvořím vesnici a záchytnou síť pro ty, jež mají pocit, že padají a potřebují oporu.
🏺 Nebo si spolu můžeme pokecat nad šálkem vašeho oblíbeného nápoje. Najdete mne všude tam, kde mají dobrý čaj. Jen mi dejte na mail echo, že se chcete vidět. Můj mozkový přijímač je sice vyladěn na jemnou percepci, leč chytat telepatické zprávy ještě neumí.
Pokud se vám Vědecký oběžník líbí, můžete mu dát srdíčko. Případně mne můžete pozvat na čaj a povídání v nějaké dobré čajovně nebo kavárně.